Şişecam, Anadolu Cam, Denizli Cam, Trakya Cam, Soda Sanayi ve Paşabahçe Cam ile Birleşme Görüşmelerine Başlıyor" Şişecam, operasyonlarını daha etkin bir şekilde yönetmek amacıyla, Anadolu Cam, Denizli Cam, Trakya Cam, Soda Sanayi ve Paşabahçe Cam ile birleşme görüşmelerine resmen başladığını açıkladı.

Borsada İşlem Gören Çimento Şirketlerinden Sonra Cam Sektöründe Birleşme Girişimi”

Türkiye’nin önde gelen çimento şirketlerinin birleşme kararının ardından, cam sektöründe de benzer bir birleşme girişimi başlıyor. Halka açık olan Anadolu Cam (ANACM), Denizli Cam (DENCM), Trakya Cam (TRKCM), Soda Sanayi (SODA) ve halka açık olmayan Paşabahçe Cam, Şişecam (SISE) çatısı altında birleşme niyetiyle görüşmelere başladı.

Şişecam tarafından yapılan açıklamada, Şişecam Yönetim Kurulu’nun, uzun vadeli stratejileri ve küresel pazardaki rekabetçi hedefleri doğrultusunda, verimliliği, etkinliği, basitleştirmeyi ve rekabeti artırmayı hedefleyerek Şişecam’ın faaliyetlerini tek bir çatı altında birleştirme kararı aldığı belirtildi. İlgili mevzuat çerçevesinde birleşme işlemlerine yönelik şirketler arasındaki görüşmelerin başladığı da duyuruldu.

Ayrıca, Şişecam’ın, bu birleşme süreci hakkında 31 Ocak tarihinde saat 09:00’da bir telekonferans düzenleyeceği açıklandı.

Türkiye’nin köklü sanayi kuruluşlarından biri olan Şişecam, 1935 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleriyle İş Bankası tarafından kuruldu. Şişecam, 150’den fazla ülkeye ihracat yaparak küresel bir oyuncu konumunda bulunuyor ve yurt içinde 16, yurt dışında 27 ülkede toplam 43 üretim tesisiyle 22 bin çalışanıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Şişecam’ın satışlarının %60’ı uluslararası pazarlarda gerçekleşmektedir.