![Denizli Büyükşehir Belediyesi](https://i0.wp.com/denizli.tv.tr/wp-content/uploads/2014/07/denizli-buyuksehir-belediyesi.jpg?fit=810%2C540&ssl=1)
Adres
Altıntop, Lise Cd. No:2, 20010 Merkezefendi/Denizli
Küresel Konumlama Sistemi
37.7735866764, 29.086125243
Telefon
E-posta
Pazartesi
24 saat açık
Salı
24 saat açık
Çarşamba
24 saat açık
Perşembe
24 saat açık
Cuma
24 saat açık
Cumartesi
24 saat açık
Pazar
24 saat açık
Bu listeyle ilgili bilgiler eski mi? Bu işletmenin sahibi misiniz? Bizimle iletişime geçin.
Denizli’de ilk Belediye teşkilatı 1876’da kurulmuştur. Bu tarihlerde Denizli, mülki bölünmede Aydın Livasına bağlı bir kaza merkezidir. 1883’te Sarayköy, Buldan ve Tavas İlçelerinin bağlanmasıyla “Sancak” haline getirilen Denizli, 1884’te Çal 1888’de Acıpayam ilçelerinin katılımıyla Aydın’a bağlı mutasarrıflık, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla da il olmuştur.
1927’de yapılan ilk nüfus sayımına göre, il merkezinde 15.704 kişi sayılmıştır.
Cumhuriyetten önce bir köy karakteri gösteren Denizli, dar sokakları, çamurlu ve ışıksız yolları, çoğu çıkmaz sokaklarda yer alan bahçeler arasındaki tek katlı evleri ve “Kale içi” civarındaki iş yerleri ile henüz gelişimini başlatamamış bir kentti. Zengin evleri ve konakları bile iki kattan fazla değildi. Nitekim 4 Şubat 1931’de Denizli’ye gelerek bugün Etnoğrafya Müzesi olarak kullanılan binada bir gece kalan Atatürk, o günkü Denizli’yle ilgili olarak “Büyükçe bir köy” ifadesini kullanmakla Denizli’nin mahrumiyetini vurgulamıştır.
Şehirde belediye hizmetleri çok yetersizdi, Yolun olmadığı yerde en iyi araç at ve eşekle bunların çektiği çardaklı araba ve faytonlardı.
Denizli, bu kendine özgü ticari, kültürel ve toplumsal yapısıyla bir kapalı ekonomi gösteriyor, atılım ve gelişimin başlayabilmesi için 1950’li yılların gelmesi gerekiyordu.
Yeni yeni okulların açılmasıyla gelişen kültür hayatının yanında fabrikaların açılması ve duyulan işçi ihtiyacı ile il merkezi, özellikle 1950 yılından sonra hızlı bir tempo ile büyümeye başlamıştır. Bu hızlı gelişmenin ortaya çıkardığı yeni yeni sorunlara karşı hazırlıksız olunması, hizmetlere ulaşabilmede güçlükler yaratmıştır. İmarlı gelişme, altyapı ve benzeri hizmetler bunların başında gelmektedir.
Bugün Denizli’nin gelişimi, teknolojik ilerlemelerden de yararlanılarak daha planlı ve proğramlı bir imarlaşma yoluna girmiş bulunuyor.
1976 yılında meydana gelen deprem, birçok binayı oturulamaz hale getirince ya da yıkınca, bu afetin ardından geniş yollar açılmış, hızlı bir yapılaşma başlamış ve bugün Denizli, Ege Bölgesinde İzmir’den sonra ikinci büyük kent konumuna gelmiştir.
Bugün Denizli, eğitim kurumlarıyla, sanayi, tarım, turizm gibi iş kollarındaki örnek ilerlemeleriyle ve modernleşerek büyüyen yerleşim alanlarıyla Atatürk’ün görmeyi arzuladığı şehir kimliğine kavuşmuştur.
Proin ultrices sed dolor vel pellentesque. Etiam leo libero, luctus a ligula at, euismod vestibulum felis. Aenean massa diam, semper non porttitor in, sodales vel velit.
Quisque est libero, faucibus at semper ut, laoreet fermentum enim. Nunc finibus condimentum magna, eget eleifend neque suscipit ultricies. Mauris rutrum, risus sed molestie gravida, tortor erat posuere elit, eu ullamcorper lacus nisl iaculis risus. Aliquam nisl risus, vestibulum a neque ac, cursus congue augue.
Etiam id diam tempor nulla auctor mollis. Curabitur ac blandit lorem, egestas dapibus risus. Pellentesque feugiat at diam ac finibus. 🙂
Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Donec sem nulla, fermentum id nisi eu, gravida semper magna. Nullam interdum arcu sagittis, dignissim massa id, placerat mi. Integer sed dui ante. 😀