Denizli İl Emniyet Müdürlüğü

 
 
 

Adres& İletişim

 

 

Adres

Deliktaş Mah 1988/2 SokakNo:2 Kat:7, 20200 Pamukkale/Denizli

Küresel Konumlama Sistemi

37.7776147838, 29.0995983493

Telefon

 

 
 
 
 

Mesai Saatleri

 

Pazartesi

08:00–17:00

Salı

08:00–17:00

Çarşamba

08:00–17:00

Perşembe

08:00–17:00

Cuma

08:00–17:00

Cumartesi

Pazar

 
 

Talep Listesi

 

 

Bu listeyle ilgili bilgiler eski mi? Bu işletmenin sahibi misiniz? Bizimle iletişime geçin.

 
 
 

Tarihçe

TARİHTE POLİS

ESKİ TÜRKLERDE POLİS

İnsanların toplum içinde yaşamak ihtiyacı, özgürlük ihtiyacından daha eski ve öndedir. Toplumlar binlerce yıl özgürlüksüz yaşayabilmişler, fakat düzensiz ve güvensiz yaşayamamışlardır. Devlet olarak örgütlenmiş toplumlarda, toplum düzeninin ve güveninin sağlanması Devletin en başta gelen ödevidir. Devletin bu ödevi, ulusal savunma ihtiyacı ile birlikte devlet kadar eskidir.

Polis tarihi Türk tarihi ile başlamıştır. Tarih boyunca çeşitli devlet kurmuş olan Türkler kamu düzeni ve güvenliğini ulusal savunma ile birlikte yürütmüşlerdir.

Eski Türkler’de kamu düzen ve güvenliği işleri Subaşı’lar tarafından yürütülmüştür. Kabile halinde yaşadıkları dönemde Türkler, orduyu sevk ve yönetenlere “Subaşı” adını vermişlerdir. Su, asker, komutan, ordu ve subaşı, başkomutan anlamında kullanılmıştır. Kabileler birleşip toplum büyüyünce Kağan ortaya çıkmış, Subaşılar savaşta belli birliklere komuta etmeye başlamış, barışta da bulundukları bölgenin güvenliğini sağlamışlardır. Böylece Subaşıların rolleri küçülmüş ve belli görevlerin yöneticileri olmuşlardır. Bilinen en eski Subaşı, VIII. Asra ait TONYUKOK Kitabesinde ismi yazılı olan İNALKAĞAN’dır. Büyük Selçuklu İmparatorluğunun kurucusu Selçuk Bey de bir Subaşıdır. Keza Anadolu Selçuklularında da il merkezlerinde askeri ve mülki işlere bakan komutanlara subaşı denilmiştir. Bunlar bulundukları yerlerin kamu düzen ve güvenliğini sağlamışlar, savaş zamanında ise çevrelerindeki ilçe ve köylerin tımarlı sipahilerine komuta etmişlerdir. Anadolu Selçuklu Devletinin yıkılışından sonra, Anadolu’da kurulmuş olan beyliklerde askeri komutana “Subaşı” denilmiştir. Örneğin Aydınoğlu Mehmet Bey de aynı ordunun subaşılığını yapmıştır. Keza XVI. Asrın ortalarında, Karamanoğullarının da Nizamüddin Bekler adında bir subaşısı bulunduğu anlaşılmıştır.

Özetle belirtilecek olursa, Eski Türklerde kamu düzeni ve güvenliği belli yasalara uygun olarak yürütülmüştür. Oğuz Han’ın Oğuz Türesi, Cengiz Han’ın Uluğ Yasası, Timur’un Tüzükkatı o devirlerin belli başlı hukuk kuralları örnek olarak gösterilebilir.

Bu yasalarda, suçların önlenmesi kadar işlenen suçlarda suçluların yakalanmasına da önem verilmiştir. Eski Türklerde Polis Teşkilatı bu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere askeri teşkilat içinde yer almış ve Askeri özellikler göstermiştir.

 

 
 

Özellikler & Hizmetler

 

Price Range

$$$

Credit Cards

Season Ticket

 
 

LOCATION ON MAP

 
 
 

NEW SEARCH

 

Mülk Sahibi İle İletişime Geç

 

 

 
 
 
 
 
 

Denizli İl Emniyet Müdürlüğü” için 3 incelemesi

 1. Karl Simmons

  Sed porttitor urna vel sagittis tristique. Suspendisse sagittis vitae nisi eu euismod. Integer vitae mi felis. Morbi sodales, tortor id porttitor cursus, dui mi congue eros, vitae mollis lorem est eu dui. Nulla eget ex vestibulum, hendrerit elit vitae, tincidunt magna. Proin id ultrices tortor, ac commodo justo. Duis eget enim ut nunc finibus luctus. Maecenas et nulla vel sapien lacinia vehicula ac quis ligula.

 2. comert

  Emniyet deneme yorumu

 3. comert

  ÖNCEKİ PAYLAŞIMLAR
  Şikayet Detay
  13.09.2022
  phpcode
  12.09.2022
  GRAFİK TASARIM ÖRNEK KAMPANYA
  09.09.2022
  Liste denemesiÖNCEKİ PAYLAŞIMLAR
  Şikayet Detay
  13.09.2022
  phpcode
  12.09.2022
  GRAFİK TASARIM ÖRNEK KAMPANYA
  09.09.2022
  Liste denemesiÖNCEKİ PAYLAŞIMLAR
  Şikayet Detay
  13.09.2022
  phpcode
  12.09.2022
  GRAFİK TASARIM ÖRNEK KAMPANYA
  09.09.2022
  Liste denemesi

İnceleme bırak

Yorum yazabilmek için giriş yapmalısınız.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.