Dünyaca ünlü bilim insanları, Denizli’nin termal turizmi için şehre ziyarette bulunacak.

Dünyaca ünlü bilim insanları, Denizli’nin termal turizmi için şehre ziyarette bulunacak.

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) işbirliğiyle düzenlenecek olan Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Forumu Denizli 2024, 11-13 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek. Forumun tanıtım toplantısı, kısa bir süre önce açılışı gerçekleştirilen Pamukkale Üniversitesi Termal Rehabilitasyon Merkezi’nde düzenlendi. Tanıtım toplantısına Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve birçok akademisyen katıldı.

Prof. Dr. Kutluhan, yaptığı konuşmada, 11-12-13 Ocak 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek forumun, Denizli Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenleneceğini belirtti. Forum kapsamında dünyanın önde gelen termal turizm alanındaki bilim insanlarını ağırlayacaklarını belirten Kutluhan, Almanya, İngiltere, Hırvatistan, Hollanda, İspanya ve Çin gibi ülkelerden uzman isimlerin katılım sağlayacağını açıkladı. Kutluhan, çalışmanın üç ana konsept üzerine odaklandığını belirterek, “Bilimsel olarak termal turizm nedir?, Pazarlama açısından nasıl değerlendirilir?, ve Karahayıt’ın tanıtımı” şeklinde özetledi.

Pamukkale Üniversitesi Termal Rehabilitasyon Merkezi’nin günlük 500 hastaya hizmet verebilecek kapasitede olduğunu belirten Kutluhan, tesisin geçmişine atıfta bulunarak, “Termal sularıyla dünyaca ünlü Pamukkale’nin geçmişine bakıldığında, insanların 2000 yıl önce Anadolu’dan, Avrupa’dan tedavi olmak ve ağrılarını dindirmek için buraya geldiğini görmekteyiz” dedi.

Başkan Zolan ise konuşmasında, Denizli’nin tarihi güzelliklere sahip bir bölge olduğunu vurgulayarak, “Tarihin derinliklerinden gelen böyle bir güzelliğe sahibiz. Biz istiyoruz ki tarih tekerrür etsin ve artık burası Anadolu’nun ve dünyanın dört bir tarafından tedavi olmak ve daha sağlıklı bir yapıya kavuşmak için insanlarımızın tercih ettiği bir yer olsun. Bu noktada çalışmalarımız bugüne kadar devam etti. Bugün, Termal Rehabilitasyon Merkezi’mizin bitmiş olmasıyla bu konuda ivme alıp en üst seviyeye çıkacağımız fiziki imkanlara da sahip olmuş durumdayız” ifadelerini kullandı. Başkan Zolan, Denizli’nin termal sularının ve tesisin tanıtımıyla birlikte dünyadaki termal turizm gelişmelerini takip etmek için Uluslararası Termal Sağlık Turizmi Forumu’nun büyük önem taşıdığını belirtti ve termal rehabilitasyon konusundaki ihtiyaçlara cevap verebilmek adına Pamukkale’nin hazır olduğunu vurguladı.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Denizli Şehir Portalı sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin