Büyükşehir’den Denizli’ye ikinci bal ormanı geliyor

Büyükşehir’den Denizli’ye ikinci bal ormanı geliyor

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli’nin Tavas ilçesinde Yahşiler Bal Ormanı’nın kurulması çalışmalarını başarıyla tamamlamış ve şimdi de Çal ilçesinde ikinci bir bal ormanı kurma girişimine hazırlanıyor. Yahşiler Bal Ormanı Tesis, Bakım ve İşletilmesi için 861.700 metrekarelik bir alanın kullanılmasıyla, arıcılığın geliştirilmesi ve bal üretiminin kalitesinin artırılması hedefleniyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi, ayrıca Çal ilçesinde Akkent Mahallesi’nde planlanan ikinci bal ormanı için Denizli Orman Bölge Müdürlüğü ile protokol imzalamaya hazırlanıyor. Bu projelerin Denizli’de arıcılığı geliştireceği ve bal üretimini artırarak üreticilere daha fazla kazanç sağlayacağı belirtiliyor.

Yahşiler Bal Ormanı’nda mevcut bitki türlerinin korunarak iyileştirme çalışmalarının yapılacağı ve çiçeklenme takvimine göre biberiye, kekik, sumak, ahlat, ateş dikeni, kuşburnu, lavanta ve kapari gibi bitkilerin dikileceği ifade ediliyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi, bal üretimi için gerekli olan tüm ihtiyaçları karşılamak amacıyla dinlenme alanları, ahşap kulübeler, kovan sehpaları, çeşmeler ve su havuzları gibi tesisleri kuracak.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, ikinci bal ormanı projesinin başlamasından duyduğu mutluluğu ifade ederek, belediyenin kırsal kalkınma konusundaki önemine vurgu yaptı. Başkan Zolan, projenin arıcıların daha fazla üretim yapmalarına ve daha fazla kazanmalarına katkı sağlamasını umduklarını belirterek, projenin kazasız bir şekilde tamamlanması için dua etti.

Başkan Zolan, projenin tamamlanmasının ardından bal ormanını arıcılara tahsis edeceklerini ve kaliteli, sağlıklı bal üretimi için her detayın düşünüldüğünü vurguladı. Projeyi hayata geçirerek Denizli’ye yeni bir tesis kazandırmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.